Nawigacja
Strona główna
Informacje
Historia domu w obrazach
Imprezy 2019
Imprezy 2018
Imprezy 2017
Kwartalnik 'Impuls'
Kontakt
Dane osobowe
Linki
Mapka
Szukaj
Terapia
Zamówienia publiczne
Zamówienia do 30 000 €
Archiwum imprez
Imprezy 2016
Imprezy 2015
Imprezy 2014
Imprezy 2013 - II
Imprezy 2013 - I
Imprezy 2012 - II
Imprezy 2012 - I
Imprezy 2011
Imprezy 2010
Projekty z dofinansowaniem
Projekt szwajcarski
Strona w BIP
Strona w BIP
Elektroniczna skrzynka podawcza
Elektroniczna skrzynka podawcza
Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych 'Wspólna Radość'
Zamówienia publiczne
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Imprezy 2011
Topienie Marzanny

      Kalendarzowa wiosna co roku rozpoczyna się 21 marca dlatego staropolskim obyczajem grupa naszych mieszkańców udała się z panią rehabilitantką oraz opiekunami na Topienie Marzanny. Kolorową kukiełkę symbolizującą zimę wrzuciliśmy do wody i obserwowaliśmy kiedy odpłynie. Wszyscy wierzymy w szybkie nadejście Wiosny, która przyniesie ciepło, kwitnące kwiaty ,budzącą się przyrodę ,zieloną trawę na której będziemy wypoczywać i łapać promienie słońca, kojąco wpływającego na stan psychiczny każdego człowieka. Po tym pierwszym wiosennym spacerze wróciliśmy z nowymi siłami i energią potrzebną do pokonywania codziennych trudności. Mamy nadzieję że pogoda będzie sprzyjała i zachęcała do codziennych spacerów, których tak bardzo nam potrzeba. Wiemy jak ważna jest codzienna aktywność, dlatego wierzymy, że nie zabraknie dobrych ludzi motywujących nas codziennie do oglądania świata, poza domem który tutaj zastaliśmy.
Zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce

      22 marca br. nasi podopieczni zwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce. 30 mieszkańców przeszło trasę turystyczną mieszczącą sie w podziemiach Kopalni Soli. Prawie trzygodzinna trasa pozwala podziwiać dzieła sztuki stworzone przez naturę. Jeziora, posadzki solne, naturalne rzeźby solne tworzą niezapomniane wrażenia, a specyficzny mikroklimat dodaje sił i wigoru. Dzięki doskonałej opiece przewodnika na długo w pamięci zwiedzajacych pozostaną szczegóły dotyczace historii kopalni oraz ciężkiej pracy górnika.
Bieg po Złote Jajko

      18 kwietnia 2011 roku została zorganizowana przez rehabilitantów i terapeutów cykliczna impreza sportowo – rekreacyjna „Bieg po Złote Jajko”.
Nasi mieszkańcy mogli wykazać się sprawnością fizyczną a także duchem walki w różnych konkurencjach sportowych takich jak np: rzucanie kółkami do krzyżaków, pokonywanie wyznaczonej trasy z drewnianym jajkiem na łyżce, rzucanie kulami do planszy, zwijanie rybek w jak najkrótszym czasie, kozłowanie piłką w miejscu oraz bieg z woreczkiem na głowie. Oprócz gier i zabaw ruchowych było śpiewanie piosenek nawiązujących do Świąt Wielkanocnych i wspólny taniec z chustą. Wszyscy świetnie się bawili, a każdy z uczestników mógł liczyć na poczęstunek.
Na koniec imprezy odbyło się ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów i nagród. Teraz czekamy z niecierpliwością na następne zawody sportowe.
WSPÓŁPRACA Z NADLEŚNICTWEM

Sadzenie lasu

      Od trzech lat współpracujemy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krakowie. Dzięki zrozumieniu i empatii pracowników tej instytucji nasi podopieczni mogą poznawać nowe miejsca na terenie naszego kraju. W tym roku – 29 kwietnia - nasi mieszkańcy wraz z innymi zaproszonymi gośćmi sadzili Las życia w Nadleśnictwie Radziszów. Każdy uczestnik otrzymał sadzonkę i własnoręcznie wsadzał w ziemie własne drzewko symbolizujące nieprzemijające wartści ludzkiego życia – wytrwałość, męstwo i walkę z przeciwnościami losu.
Zawody wspinaczkowe

      Dnia 27.05.2011r. na Rynku Głównym w Krakowie odbyły się V Małopolskie Zawody Wspinaczkowe w ramach Tygodnia Osób Niepełnosprawnych „Kocham Kraków z Wzajemnością”. W tym roku Patronat Honorowy sprawowała Fundacja Poza Horyzonty. Zawody odbyły się w 3 kategoriach:
   A. Wspinanie na czas
   B. Wspinanie na czas osób niewidomych
   C. Wspinanie dowolne (tzw. Freestyle)
oraz dodatkowa kategoria: wspinanie w tandemie.
   Mieszkańcy naszego Domu brali udział w kategorii wspinania na czas. Starali się pokonać własne lęki, słabości, by udowodnić sobie i innym własną wartość oraz pokazać, że potrafią sprostać wyznaczonemu zadaniu i osiągnąć szczyt.
Należy podkreślić jak ważne są nowe wyzwania stawiane osobom niepełnosprawnym, które przeciwdziałają bezczynności, stagnacji, nudzie, będących przyczyną apatii i depresji. Uczestnicy imprezy, którzy na co dzień zmagają się z pokonywaniem trudności wynikających w przeważającej części z ich choroby, w czasie zawodów dokonywali czynów bardzo trudnych i ryzykownych, co było niezwykle ekscytujące. Taką formą jest właśnie „Terapia Wspinaczkowa” reprezentująca nurt rehabilitacji naturalnej. Impreza dostarczyła wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń, po których zostały miłe wspomnienia, pamiątkowe zdjęcia oraz dyplomy.
Turniej piłki nożnej “Seni Cup”

      W dniach 08.06.2011-10.06.2011r. drużyna piłkarska mieszkańców naszego domu pomocy społecznej reprezentowała nas w XI edycji Międzynarodowej Ligi Piłki Nożnej Seni Cup. Turniej odbywał się w Czarnej koło Dębicy a drużyny były zakwaterowane w położonym na terenie lasu hotelu Grand w Chotowej. W rozgrywkach brało udział ponad dwadzieścia drużyn podzielonych na cztery grupy ze względu na poziom umiejętności. Każda z drużyn składała się z siedmiu zawodników (4 zawodników w polu, bramkarz i dwóch rezerwowych). Czas gry 2x10 minut dla grup silniejszych i 2x5 minut dla grup słabszych. W poszczególnych grupach każdy grał z każdym a zwycięzcy grup awansowali do międzynarodowego finału, który odbywał się w Toruniu. W tym roku nasza drużyna po wspaniałych, emocjonujących i pełnych dramaturgii meczach zajęła drugie miejsce w grupie C. Warto podkreślić, że wszyscy zawodnicy są nagradzani medalami. W rozgrywkach Seni Cup nie ma przegranych. Oprócz turnieju organizowana jest także zabawa integracyjna, podczas której przeprowadzane są zabawy i konkursy z nagrodami. Dodatkowo każdy zespół może zaprezentować swój dorobek artystyczny na specjalnie zorganizowanym wieczorze kulturalnym. Turniej ten propaguje integrację osób niepełnosprawnych opartą na współuczestniczeniu, współistnieniu i parnerstwie. Liga jest też dowodem, że trzeba mieć pasje, o które można dbać, rozwijać i realizować. Mając w pamięci niezapomniane chwile z tegorocznych zawodów czekamy z niecierpliwością na kolejny turniej.
Turnus rehabilitacyjny - Tylicz 2011r.

      W tym roku turnus rehabilitacyjny odbył się w dniach od 20 czerwca do 4 lipca w uroczo położonej miejscowości Tylicz, niedaleko Krynicy Zdrój. W turnusie wzieło udział 32 mieszkańców i 7 osób opieki. Gościliśmy w pensjonacie “Pod Samowarem”, w którym na każdym kroku spotykaliśmy się z życzliwym i sympatycznym przyjęciem. Na uwagę zasługiwały bardzo smaczne posiłki oraz komfortowe pokoje. W czasie dwutygodniowego pobytu organizowanych było wiele atrakcji. Odbyła się wycieczka do Starego Sącza połączona z wizytą w klasztorze Klarysek i zwiedzaniem Ołtarza Papieskiego a także wizyta w domu pszczelarza połączona z ogladaniem pasiek i degustacją miodu. Wiele radości zapewniła też wycieczka do Niedzicy, a jej główną atrakcją był rejs statkiem po zalewie oraz zwiedzanie ruin zamku w Czorsztynie. Warto też wspomnieć o pobycie w Krynicy, najstarszym polskim uzdrowisku i wyjeździe kolejką linową na Góre Parkową. Oprócz tego organizowane były ogniska wraz z zabawami tanecznymi, przejażdżki konne i liczne spacery, które odkrywały piękno Tylicza i pobliskich okolic. Deszczowe dni zapełnione były grami planszowymi, zajęciami w sali rehabilitacyjnej czy też spotkaniami przy pysznym ciastku, które serwowała tut. kuchnia. Pobyt na turnusie pozostawił u wszystkich wiele niezapomnianych chwil, które na długo pozostaną w pamięci każdego z uczestników.
Warsztaty fotograficzne

      W tym roku - 30 sierpnia - Fundacja Anny Dymnej zorganizowała warsztaty fotograficzne "Mój Kraków", w których wzięła udział nasza mieszkanka Pani Grażyna Żelaznowska. Zdjęcia z pleneru fotograficznego po Krakowie zostały zaprezentowane na wystawie w Muzeum Wyspiańskiego. Uczestnicy otrzymali aparaty fotograficzne, które pozwalają im rozwijać swoją pasję.
Warsztaty artystyczne

      W okresie letnim – od czerwca do września - na terenie naszego Domu odbywają się warsztaty artystyczne. Dwa razy w tygodniu poszczególni terapeuci prowadzą warsztaty plastyczne, ceramiczne, dziewiarskie, muzyczne, teatralne, sportowe i kulinarne. Warsztaty cieszą się popularnością wśród mieszkańców Domu. Zajęcia odbywają sie w ogrodzie przed budynkiem DPS. W trakcie zajęć powstaje wiele ciekawych prac, które są eksponowane na terenie Domu. Mieszkańcy uczą się różnych technik artystycznych, które następnie stosują do wykonania swoich prac. Każdy uczestnik warsztatów ma możliwość prezentacji swojego dzieła i omówienia go z innymi. Pozwala to rozwijać umiejetność wczuwania w sztukę oraz zachęca do dalszego tworzenia.
Rada mieszkańców

      We wrześniu tego roku, po wygaśnięciu dwuletniej kadencji dotychczasowej Rady Mieszkańców, odbyły się wybory do nowej Rady. Wybory były tajne. W głosowaniu mógł wziąć udział każdy mieszkaniec Domu. Do nowej Rady wybrano pięć osób, które reprezentują społeczność naszego Domu. Członkowie Rady działają na równych zasadach, mają równe prawa i obowiązki, bez podziału na określone funkcje. Decyzje podejmowane są większością głosów. Zebrania Rady odbywają się regularnie co dwa tygodnie.
Do zadań Rady należy:
- reprezentowanie interesów mieszkańców wobec Dyrekcji Domu oraz jednostki sprawującej nadzór nad Domem;
- współpraca z Dyrektorem oraz kierownictwem Domu w sprawach dotyczących funkcjonowania Domu;
- zgłaszanie wniosków w sprawach mieszkańców, a w szczególności dotyczących organizacji imprez kulturalno-oświatowych, okolicznościowych, wycieczek i innych form aktywnego spędzania wolnego czasu oraz współdziałanie z kierownictwem Domu w ich realizacji;
- kształtowanie atmosfery wzajemnej życzliwości wśród mieszkańców i personelu Domu.
Grupa teatralna

      Teatr Wyobraźni z Domu Pomocy Społecznej przy ul. Łanowej 41 w Krakowie istnieje od 1995 roku, wtedy to po raz pierwszy zaprezentował się szerszej publiczności na Festiwalu Zespołów Artystycznych Domów Pomocy Społecznej w Pcimiu pod pierwotną nazwą "Skoczne Krakowiaczki", która trwała w tej formie niezmiennie aż do 2010 roku. Artystyczne ścieżki Teatru Wyobraźni prowadzą zarówno do młodych jak i do bardziej dojrzałych odbiorców. Każdy z uczestników grupy dzięki własnej niepowtarzalnej osobowości scenicznej i kreowanej na scenie postaci, posiada zdolność przekazu fantazji i magii teatru. Dlatego też, każde przedstawienie jest wędrówką przez krainę wyobraźni. Założycielem i opiekunem grupy jest Marzena Boroń, która prowadzi zajęcia teatralne współpracując z psychologiem i terapeutami pracującymi na terenie Domu. Dorobek artystyczny Teatru Wyobraźni to szereg wyróżnień i nagród, takich jak: II nagroda na Festiwalu Gaudium 2000 za przedstawienie pt. „Kiedy tańczę Ziemia tańczy ze mną"; I nagroda na Festiwalu Gaudium 2001 za przedstawienie pt. „Tak trudno kochać lecz..." oraz za to samo przedstawienie Złota Statuetka przyznana podczas Przeglądu Zespołów Artystycznych z Domów Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej; Srebrna Buława Lajkonika przyznana podczas Przeglądu Artystycznego o Buławę Lajkonika 2003 za przedstawienie pt. „Marsjańskie Walentynki" oraz Złota Buława Lajkonika przyznana w 2005 r. za przedstawienie pt. „Źi, źi, źi„...... czyli historia o tym jak odwaga rodzi się z miłości" i Złota Buława Lajkonika przyznana w 2009 r. za przedstawienie pod tytułem "Piękny Kwiatek" - czyli opowieść o życiu Świętego Franciszka z Asyżu. W roku 2010 Teatr Wyobraźni zaprezentował na festiwalu Gaudium sztukę pod tytułem "Lailonia" wyreżyserowaną przez terapeutkę i przyjaciela Grupy, Panią Dobrawę Branicką, za którą artyści otrzymali wyróżnienie. Rok 2011 zaowocował nowym przedstawieniem teatralnym, którego scenariusz oparty jest na prawdziwej historii jaka zdarzyła się w jednej z małych miejscowości w naszym Kraju. Przedstawienie zawiera wątek kryminalny zatopiony w elementach humoru i groteski, które budują główny klimat całej opowieści. Bardzo ważną i cenną zaletą wspomnianego projektu teatralnego jest to, że scenariusz i poszczególne role powstały przy aktywnym współudziale wszystkich członków grupy, którzy na gorąco tworzyli dialogi, wymyślali poszczególne sceny, a także byli pomysłodawcami wszystkich wymienionych w przedstawieniu imion i nazw miejscowości. Grupa teatralna aktualnie przygotowuje tradycyjne jasełka.

Kalendarium
11.01 Pierwszy raz w tym roku grupa „Teatr Wyobraźni” wystawiła jasełka w naszym Domu. Przedstawienie zatytułowane "Betlejem" zostało pokazane w sali bilardowej i przyjęte bardzo ciepło przez zgromadzoną widownię.
26.01 Grupa teatralna wystąpiła z jasełkami w Tuchowie na XVII Małopolskim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych DPS im. St. Kurczaba. Nasze Jasełka otrzymały wyróżnienie, a każdy z aktorów otrzymał pamiątkowe upominki.
13.04 Po raz pierwszy grupa wystąpiła z przedstawieniem pt. „E, co ty gadasz stary...” podczas IX Przeglądu Teatralno-Muzycznego o Buławę Lajkonika.
27.05 Po raz drugi grupa teatralna wystąpiła z przedstawieniem pt. „E, co ty gadasz stary...” w Domu Kultury im. A. Bursy na Osiedlu Tysiąclecia.
03.06 „Teatr Wyobraźni” po raz kolejny pokazał przedstawienie pt. „E, co ty gadasz stary...”, tym razem w naszym Domu. Po występie zorganizowano słodki poczęstunek dla zaproszonych gości.
04.10 Grupa teatralna wystąpiła w NCK-u podczas Krakowskich Spotkań Artystycznych „Gaudium” z przedstawieniem „E co ty gadasz stary...” . Nasze przedstawienie, zostało wyróżnione.
20.10 Wyjechaliśmy na Koncert Finałowy Festiwalu „Gaudium”, gdzie odebraliśmy wyróżnienie za nasz spektakl.
Występ grupy teatralnej

      Aby zapewnić mieszkańcom integrację ze środowiskiem nasz Dom nawiązał współpracę z Młodzieżowym Domem Kultury im. A. Bursy na os. 1000 – lecia w Krakowie. 27 maja br. grupa teatralna, którą tworzą nasi podopieczni zagrałą w tymże Domu Kultury spektakl pt.: "E, co ty gadasz stary". Po spektaklu wystąpił nasz mieszkaniec Pan Tomasz Hellner z recitalem własnych piosenek. Młodzież, rodziny mieszkańców jak i pracownicy MDK byli zachwyceni grą aktorską i zdolnościami artystycznymi ludzi niepełnosprawnych. Pan Tomasz po swoim recitalu otrzymał owacje na stojąco i został zaproszony ponownie do MDK im. A. Bursy. Dyrekcja i pracownicy Młodzieżowego Domu Kultury byli tak zafascynowani talentem Pana Hellnera, że zaproponowali Mu nagranie płyty z Jego autorskimi piosenkami. Po wielogodzinnej pracy w studiu nagrań powstała płyta z piosenkami do których słowa napisał Tomasz Hellner a muzykę autor tekstów wraz z terapeutą Arkadiuszem Jarosiewiczem. Płyty Dyrekcja MDK podarowała Panu Tomaszowi 7 września na imprezie integracyjnej, którą zorganizował nasz Dom na terenie Domu Kultury dla pensjonariuszy oraz zaprzyjaźnionych placówek z woj. Małopolskiego.
Spotkania muzyczne - śpiewać każdy może

      W imprezie "Spotkania muzyczne – śpiewać każdy może" wzięło udział ok. 130 osób. Otwarł ją recital Tomasza Hellnera, który został przyjęty miło i serdecznie przez przybyłych gości. Następnie chętni bawili się przy karaoke. Uczestnicy mogli się przekonać, że śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej... Przy wspólnym śpiewie i pląsach upłynął czas tej miłej imprezy na której bawili się chorzy jak i młodzież, dzieci i dorośli.
WSPÓŁPRACA Z NADLEŚNICTWEM

"Bór na Czerwonem"

      25 sierpnia zostaliśmy zaproszeni na ścieżkę edukacyjną "Bór na Czerwonem".Ścieżka pozwala na zapoznanie się z największym i najstarszym pomnikiem żywej przyrody na terenie Nadleśnictwa Nowy Targ, jakim jest torfowisko wysokie. Trasa, której długość wynosi 440 metrów po drodze i 170 metrów po drewnianym podeście, pozwala na zwiedzanie terenu osobom poruszającym sie na wózkach inwalidzkich. Pan Nadleśniczy Nadleśnictwa Nowy Targ opowiadał nam o szczególnych wartościach przyrodniczych, naukowych i kulturowych tego terenu. Uczestnicy wycieczki mieli niepowtarzlną okazję obejrzenia i dotknięcia unikatowych roślin torfowych. Mieszkańcy skorzystali z zaproszenia Pana Nadleśniczego, zwiedzili teren należący do Nadleśnictwa i posłuchali opowieści przy ognisku. 15 listopada wróciliśmy do Nadleśnictwa Nowy Targ aby zwiedzić ścieżkę edukacyjną w uroczysku "Krzywoń". Ponad dwukilometrową trasę pokonać można w ciągu godziny. Jest tam m. in. oczko wodne, moczary, źródełko. Stylowy, drewniany pawilon daje możliwość odpoczynku a także spożycia kiełbasek i ogrzania w jesienne chłody przy rozpalonym ognisku.