Nawigacja
Strona główna
Informacje
Historia domu w obrazach
Imprezy 2019
Imprezy 2018
Imprezy 2017
Kwartalnik 'Impuls'
Kontakt
Dane osobowe
Linki
Mapka
Szukaj
Terapia
Zamówienia publiczne
Zamówienia do 30 000 €
Archiwum imprez
Imprezy 2016
Imprezy 2015
Imprezy 2014
Imprezy 2013 - II
Imprezy 2013 - I
Imprezy 2012 - II
Imprezy 2012 - I
Imprezy 2011
Imprezy 2010
Projekty z dofinansowaniem
Projekt szwajcarski
Strona w BIP
Strona w BIP
Elektroniczna skrzynka podawcza
Elektroniczna skrzynka podawcza
Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych 'Wspólna Radość'
Zamówienia publiczne
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Imprezy 2012 - I
Jasełka w Domu Kultury im. A. Bursy

      12 stycznia 2012 r. grupa teatralna "Teatr wyobraźni" wystąpiła z Jasełkami w Miejskim Domu Kultury im. A. Bursy w Krakowie. Mieszkańcy i terapeuci naszego Domu przygotowali opowieść o tradycji świąt Bożego Narodzenia. Barwna historia o czasach minionych i obecnych przeplatana była licznymi kolędami śpiewanymi przy akompaniamencie akordeonu, gitary i piszczałek. Korzystając z zaproszenia wystąpił również nasz mieszkaniec Pan Tomasz Hellner, który już kilkakrotnie dawał swoje recitale w tym miejscu. Tym razem Tomasz zaśpiewał kolędy w swojej aranżacji oraz na prośbę publiczności kilka autorskich piosenek. Spektakl oglądnęli uczniowie XXI L.O. im. St. I. Witkiewicza w Krakowie. Młodzież ciepło przyjęła aktorów jak i naszego barda. Owacjom na stojąco nie było końca. Zarówno nasi mieszkańcy jak i zaproszeni goście spędzili czas w miłej i serdecznej atmosferze.


Jasełka w Domu Kultury im. A. Bursy

      12 stycznia 2012 r. grupa teatralna "Teatr wyobraźni" wystąpiła z Jasełkami w Miejskim Domu Kultury im. A. Bursy w Krakowie. Mieszkańcy i terapeuci naszego Domu przygotowali opowieść o tradycji świąt Bożego Narodzenia. Barwna historia o czasach minionych i obecnych przeplatana była licznymi kolędami śpiewanymi przy akompaniamencie akordeonu, gitary i piszczałek. Korzystając z zaproszenia wystąpił również nasz mieszkaniec Pan Tomasz Hellner, który już kilkakrotnie dawał swoje recitale w tym miejscu. Tym razem Tomasz zaśpiewał kolędy w swojej aranżacji oraz na prośbę publiczności kilka autorskich piosenek. Spektakl oglądnęli uczniowie XXI L.O. im. St. I. Witkiewicza w Krakowie. Młodzież ciepło przyjęła aktorów jak i naszego barda. Owacjom na stojąco nie było końca. Zarówno nasi mieszkańcy jak i zaproszeni goście spędzili czas w miłej i serdecznej atmosferze.


Turniej gier holowych

      7 marca 2012 roku czteroosobowa drużyna naszego Domu brała udział w Turnieju Gier Holowych, zorganizowanych przez Dom Pomocy Społecznej na ul. Kluzeka 6. Uczestnicy dzielnie trenowali przed rozgrywkami wybrane konkurencje sportowe, pod okiem pani rehabilitantki. W turnieju było sześć dyscyplin takich jak: „trafne kubełki”, „żaglówki”, „drzewko szczęścia”, „kręgle”, „uni – hokej”, „zalew kluzeka”. Zabawa dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń, uśmiechu i wiary we własne możliwości. Nasi mieszkańcy zdobyli zaszczytne czwarte miejsce spośród dwunastu małopolskich dps-ów uczestniczących w rozgrywkach. Czekamy z niecierpliwością na następny turniej, ponieważ chcemy zawalczyć o miejsce pierwsze.


Witanie wiosny (21.03.2012)

      Jest taki dzień w roku, kiedy topimy wszystkie swoje troski, zmartwienia i witamy nadchodzącą Wiosnę. W tym roku panie terapeutki przygotowały dla nas woreczek, do którego wrzuciliśmy napisane na kartkach swoje małe i duże „smuteczki”. Po wrzuceniu do wody magicznej sakiewki oraz kolorowej kukiełki czekaliśmy, aż odpłyną daleko od brzegu. Mamy nadzieję, że wraz z nadejściem Wiosny będziemy mieć nowe siły i energię potrzebną do pokonywania codziennych trudności związanych z chorobą.


„Bieg po Złote Jajko” 2012

      W dniu 29 marca 2012r. odbyła się coroczna impreza sportowo – rekreacyjna organizowana przez rehabilitantów i terapeutów. Z tegorocznych konkurencji sportowych warto wymienić: łowienie papierowych statków, rzucanie woreczkiem do wyznaczonego celu, czy dmuchanie piłeczki pingpongowej po wodzie. Mieszkańcy bardzo lubią brać udział w różnego rodzaju zawodach, ponieważ wyzwalają w nich pozytywne emocje, radość i mobilizują do podjęcia aktywności w codziennym życiu. Wiemy, że ruch jest tożsamy ze zdrowiem, energią oraz radością z życia. Dlatego personel naszego Domu kształtuje pozytywną postawę wobec rehabilitacji i różnych form terapii, dzięki której mieszkańcy podtrzymują swoją sprawność fizyczną i psychiczną.


VI Małopolskie Zawody Wspinaczkowe

      Dnia 25.05.2012r. w Rynku Głównym w ramach Krakowskiego Tygodnia Osób Niepełnosprawnych odbyły się VI Małopolskie Zawody Wspinaczkowe. Trzech mieszkańców naszego Domu brało udział w konkurencji freestyle, czyli w kategorii wspinania się stylem dowolnym. Każdemu z uczestników udało się wyjść na sam szczyt i dotknąć zawieszonego u góry dzwoneczka. Po zawodach wszyscy otrzymali wspaniałe medale i dyplomy potwierdzające uczestnictwo w zawodach. Po zakończonych konkurencjach byliśmy zaproszeni przez organizatorów imprezy na pyszny poczęstunek do restauracji, gdzie mogliśmy podzielić się wrażeniami ze wspinania na sztucznej ścianie. Czekamy z niecierpliwością na następne zawody.


Piknik Integracyjny w Zagórzanach

      31 maja 2012r. nasz Dom wziął udział w Pikniku Integracyjnym zorganizowanym przez Dom Samopomocy w Zagórzanach. Organizatorzy pikniku zapewnili wiele atrakcji, konkursów, oraz smaczny poczęstunek. Każdy z naszych mieszkańców miał szanse pokazać swoje ukryte talenty w różnych konkurencjach np. malarstwo, taniec, boccia czy tor przeszkód. Największą atrakcją dla uczestników zawodów okazała się jazda samochodem terenowym. Każdy chciał usiąść za kierownicą samochodu i poczuć adrenalinę płynącą we krwi prawdziwego rajdowca. Zmęczeni tańcem i zmaganiami sportowymi uczestnicy pikniku mogli usiąść przy stołach i posilić się potrawami z grilla, pysznym bigosem, chlebem ze smalcem i ogórkami oraz domowymi wypiekami. Z miłymi wspomnieniami, nowymi przyjaźniami oraz „pełnymi brzuchami” mieszkańcy wrócili do Domu. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie!


Występ grupy teatralnej na festiwalu „Lajkonik”

      W roku 2012 Teatr Wyobraźni wystąpił trzykrotnie, prezentując nowe przedstawienie pod tytułem: „Krokodyl”. Pierwszy raz grupa teatralna wystąpiła podczas festiwalu „Lajkonik” 18 kwietnia, następnie z okazji Dnia Matki 24 czerwca w Domu Pomocy przy ul. Łanowej 41 oraz 5 czerwca z okazji Dnia Dziecka w Domu Kultury im. A. Bursy w Nowej Hucie na osiedlu Tysiąclecia. Nowe przedstawienie opowiada o tym, jak trudno żyje się artystom we współczesnym świecie, w którym głównym celem staje się praca zarobkowa, a sztuka zostaje zepchnięta na drugi plan. Artysta jest postrzegany jako darmozjad „Krokodyl”, który całymi dniami oddaje się zabawie, jedzeniu i piciu. Podczas występów teatralnych, zaproszeni goście dobrze się bawili, a przy okazji poczęstunku wszyscy mieli okazję do wymiany wrażeń.


Turnus rehabilitacyjny w Jaworzynce 2012

      12 czerwca b.r. wyjechaliśmy na turnus rehabilitacyjny do Jaworzynki. Uczestniczyło w nim 28 mieszkańców i 7 opiekunów. Po przybyciu na miejsce zostaliśmy ciepło przywitani przez p. Elę, p. Darka i p. Arka, były to osoby odpowiedzialne za prowadzenie rehabilitacji oraz organizację zajęć kulturalno-oświatowych. Każdy dzień podczas turnusu był zaplanowany i tak zorganizowany, aby wszyscy uczestnicy czerpali z pobytu jak najwięcej korzyści i zadowolenia. Od poniedziałku do piątku w godzinach przedpołudniowych korzystaliśmy z zabiegów rehabilitacyjnych, dostosowanych do naszych schorzeń. Do dyspozycji był: gabinet kinezyterapii i masażu, hydroterapia, sollux, lampa bioptron, siłownia oraz pomieszczenie do aromaterapii, w którym relaksowaliśmy się przy dźwiękach wyciszającej muzyki. Atrakcją był basen, gdzie niektórzy z nas korzystali z gimnastyki w wodzie. Cztery osoby brały regularnie udział w nauce pływania, co stwarzało radość i zadowolenie z nowych osiągnięć. Podczas turnusu zorganizowano wiele atrakcji, były to: dyskoteki, występ kapeli góralskiej oraz wycieczki autokarowe. Dużo spacerowaliśmy, korzystając z uroków Jaworzynki i okolic. Często odwiedzaliśmy Trójstyk, czyli miejsce, gdzie zbiegają się granice trzech państw: Czech, Polski i Słowacji. Byliśmy na wycieczce w Wiśle, gdzie zwiedzaliśmy centrum miasta oraz skocznię narciarską Adama Małysza. Cieszyn, to kolejne zwiedzane przez nas miasto. Jak podaje legenda zostało założone przez trzech synów polskiego księcia: Leszka, Bolka i Cieszka, którzy ciesząc się ze swego spotkania nad źródełkiem założyli miasto Cieszyn. Byliśmy w miejscu legendarnego spotkania, gdzie stoi studnia zwana „Studnią Trzech Braci”. Kolejnym pięknym i ciekawym miejscem, które mogliśmy zobaczyć był Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu. Jest to niekonwencjonalny ogród zoologiczny, gdzie mieliśmy możliwość obcowania z naturą, dziką przyrodą i edukacją. Kilku najbardziej sprawnych mieszkańców wybrało się z opiekunami na dłuższą pieszą wycieczkę do wsi Herczawa w Czechach. Czas turnusu to również czas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, dlatego niektórzy z nas wieczorami spotykali się i wspólnie kibicowali. Najbardziej zaangażowanym kibicem był p. Piotr Smoter. Sami również braliśmy udział w meczach piłki nożnej i innych zawodach sportowych zorganizowanych na terenie ośrodka. Pobyt na turnusie dał nam wiele miłych wrażeń, pozwolił na wycieszenie poprzez kontakt z naturą i pozostawił ciepłe wspomnienia.


Turniej Piłki Nożnej - Seni Cup-2012

      W dniach 13-15 czerwca 2012r. nasza drużyna piłkarska po raz kolejny wzięła udział w Turnieju Piłki Nożnej “Seni Cup 2012”, który był zarazem eliminacją do turnieju finałowego. Pierwszego dnia odbyły się mecze obserwowane, na podstawie których zostaliśmy przydzieleni do grupy D. W następnych dwóch dniach odbywały się mecze grupowe. Nasza drużyna po zaciętych i pełnych dramaturgii pojedynkach zajęła wraz z ekipą z Jarosławia ex aequo pierwsze miejsce co pozwoliło zakwalifikować się nam do turnieju finałowego. Obie ekipy wygrały wszystkie swoje mecze a w bezpośrednim pojedynku padł bezbramkowy remis. Turniej finałowy odbył się w dniach 3-5 lipca 2012r. Otwarcie turnieju rozpoczęło się paradą wszystkich uczestników prowadzoną z Rynku Staromiejskiego do Fosy Zamkowej. Tam na scenie wystąpił iluzjonista a jego występy przeplatane były pokazami grupy cyrkowej. Do Torunia na wielki finał przyjechało 31 drużyn aż z 9 krajów. Rozgrywki odbywały się na Stadionie Miejskim w Toruniu. Naszej drużynie przypadło grać w grupie E gdzie trafiliśmy na drużyny z Polski, Niemiec i Słowacji. W pojedynkach z tymi drużynami odnieśliśmy cztery zwycięstwa oraz remis, który padł w meczu z drużyną z Niemiec. Dzięki tym wynikom zostaliśmy tryumfatorami grupy E. Jest to największy sukces naszych mieszkańców w dotychczasowych startach w tym turnieju. Każdy pojedynek był pełen zwrotów akcji, wielu spięć pod bramkami, dryblingów oraz cudownych parad bramkarskich. Za zwycięstwo wszyscy zawodnicy dostali medale oraz przepiękny puchar zwycięzców. Warto również nadmienić, że nasi mieszkańcy brali udział w różnych konkursach a także uczestniczyli w meczu gwiazd turnieju. Mając w pamięci niezapomniane chwile z tegorocznych rozgrywek czekamy z niecierpliwością na kolejną edycję Piłkarskiego Turnieju “Seni CUP 2013”.


Zabawnie... Optymistycznie... Odkrywczo..., czyli wyprawa do ZOO

      19 czerwca 2012r. Wtorek rano, piękna, słoneczna pogoda. Z optymistycznym nastawieniem, uśmiechem na twarzy i placakiem na plecach wyruszamy na wyprawę do niezwykłego świata..świata zwierząt. By osiągnąć nasz cel, poruszamy się kolejno tramwajem i autobusem, z krótką przerwą na krakowskich Błoniach, chwilą na mały odpoczynek i piękny widok na Kopiec Kościuszki, by potem linią nr 134 mknąć pod górę krętymi drogami i podziwiać krajobraz za oknem. Niewielu z nas wcześniej było w Zoo, dlatego pełni odkrywczego zapału i lekko głodni nowych wrażeń, przekraczamy bramę królestwa dzikiej, egzotycznej przyrody. Pod przewodnictwem naszego podopiecznego i współmieszkańca, Pana Jurka przemierzamy alejki, wędrując kolejno we wszystkie zakątki tego wyjątkowego miejsca, podziwiamy piękne kolorowe ptaki, figlarnie poruszające się po linach i drzewach małpki, małe i duże drapieżne kociaki, brodzące w wodzie hipopotamy, konie, kozy i olbrzymie ale jakże przyjaźnie nastawione słonie. Przystajemy przy klatkach i ogrodzeniach, by dobrze się przyjrzeć, podziwiać, zrobić zdjęcie. Znajdujemy też chwilę na odpoczynek i lekki, wzmacniający posilek oraz łyk orzeźwiającej wody. Nie czujemy upływu czasu, rozbawiani i zafascynowani otaczającym nas światem, zmierzamy ku wyjsciu. Trochę żal wyjeżdżać ale perspektywa kolejnej fascynującej przygody prowadzi nas powrotnym autobusem do Domu. Wracamy szczęśliwi i bogatsi w nowe doświadczenia, pełni wrażeń, których inni mogą nam pozazdrościć.


Sportowe emocje

      Każda wycieczka niesie ze sobą nowe możliwości, doświadczenia ale też nowe wyzwania. Lipiec upływa nam w atmosferze sportowych emocji. Opiekunowie dbają o naszą sprawność i kondycję fizyczną dlatego 25 lipca zorganizowali wyjazd do Parku Jordana, gdzie każdy mógł zaprezentować swoje umiejętności sportowe i zamiłowanie do ćwiczeń. Nie zabrakło gry w koszykówkę, piłkę nożną czy badmintona. I mimo drobnego deszczu humory dopisywały, było głośno i bardzo wesoło. Ciekawostką dla wszystkich było zwiedzanie Stadionu Wisły, po zakamarkach którego oprowadzał nas słynny w latach '70 piłkarz, znany z występów w legendarnej drużynie Kazimierza Górskiego, zdobywca 3 miejsca na Mundialu w 1974 roku, obecny kierownik obiektu sportowego Wisła Kraków, Pan Adam Musiał. Ten dzień zapisze się w naszej pamięci na długo. To co widzieliśmy i przeżyliśmy najlepiej obrazują poniższe zdjęcia :)
"Piknik u Jawora - z pieśnią na ustach..."

      W dniu 6 września 2012 roku Dom Pomocy Społecznej ul. Łanowa 41 w Krakowie organizuje plenerową imprezę integracyjną pod nazwą Piknik u Jawora z pieśnią na ustach. Impreza ta przeznaczona dla około 700 osób, pozwoli na spotkanie mieszkańców - osób niepełnosprawnych z domów pomocy społecznej przy ul. Łanowej jak i mieszkańców, podopiecznych z zaprzyjaźnionych jednostek pomocy społecznej Miasta Krakowa i województwa małopolskiego. Piknik kierowany jest także do mieszkańców okolicznych osiedli, społeczności lokalnej i będzie służyć integracji i włączaniu osób niepełnosprawnych w życie społeczne Krakowa. Jak zwykle na pikniku będą gościć rodziny i przyjaciele naszych podopiecznych oraz zaproszeni goście. Organizatorem pikniku jest Dom Pomocy Społecznej w Krakowie, ul. Łanowa 41, oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych "Wspólna Radość". Patronat honorowy nad imprezą objęła Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie. Piknik odbędzie się na terenie ogrodów i budynków Domu Pomocy Społecznej, ul. Łanowa 41. W trakcie imprezy zaplanowano wiele atrakcji: występy zespołów artystycznych, kabaretu, pokaz sprzętu i umiejętności Straży Pożarnej, jazda konna, wystawa prac mieszkańców Domu Pomocy Społecznej, ul. Łanowa 41, gry i zabawy. Do tańca grać będzie wojskowy zespół "Czasza", kuchnia polowa kusić będzie uczestników zabawy dobrymi posiłkami. Będzie można też częstować się popcornem, watą cukrową, ciastem i napojami. Wspólne spotkanie przy muzyce, śpiewie, tańcu pozwoli na nawiązanie pozytywnych relacji i kontaktów mieszkańców ze środowiskiem, sprzyjać będzie aktywizacji osób niepełnosprawnych, przybliży uczestnikom wizerunek Domu Pomocy Społecznej i uwrażliwi na potrzeby osób niepełnosprawnych. Piknik u Jawora, jak w ubiegłych latach wyzwoli u uczestników uczucia radości, zadowolenia, wspólnoty. Dobra zabawa, rozmowy, poznawanie się pozwoli zmniejszyć dystans pomiędzy osobami niepełnosprawnymi a społecznością lokalną, przełamać bariery i obawy w kontaktach oraz umożliwi wzajemną integrację.
I Olimpiada Ogrodowa

      Dnia 12.09.2012r. wyjechaliśmy rano z naszą panią rehabilitantką na olimpiadę ogrodową do Domu Pomocy Społecznej na ul. Kluzeka. Był piękny, słoneczny dzień. Byliśmy przepełnieni pozytywną energią i chcieliśmy pokazać się z jak najlepszej strony. Wierzyliśmy, że możemy być najlepsi, choć to nie jest najważniejsze. Liczyła się dobra atmosfera, chęć rywalizacji i dobrej zabawy. W olimpiadzie uczestniczyło jedenaście domów pomocy społecznej. Każdy dom reprezentowała grupa czterech mieszkańców. Były cztery konkurencje: "boules", "krokiet", "zbijanie butelek" i "strzelec wyborowy". Cóż to była za radość, gdy okazało się, że zdobyliśmy większość nagród. Najpierw spośród wszystkich konkurencji wybierany był najlepszy zawodnik i na zwycięskim podium stanęło dwóch naszych mieszkańców, zdobywając pierwsze i trzecie miejsce. Następnie wybierani byli mistrzowie pojedynczych konkurencji. Nasza "gwiazda sportowa", którą został okrzyknięty P. Wiesław Gwiaździński zdobył pierwsze miejsce w konkurencji "zbijanie butelek" oraz "strzelec wyborowy". Otrzymaliśmy piękne nagrody, dyplomy oraz puchary. Wróciliśmy z nowymi siłami i chęcią do trenowania, bo przecież trening czyni mistrza.